Ułatwienia dostępu

Katedra Gospodarki Przestrzennej

Urban workshop MARKETPLACES AS PLACES OF LOCAL ACTIVITIES – STRATEGY, DESIGN, PEOPLE

Urban workshop MARKETPLACES AS PLACES OF LOCAL ACTIVITIES – STRATEGY, DESIGN, PEOPLE

Relacja z międzynarodowych studenckich warsztatów urbanistycznych:
MARKETPLACES AS PLACES OF LOCAL ACTIVITIES – STRATEGY, DESIGN, PEOPLE

Opracowanie: Anna Martyka, Laura Kochel, Dorota Jopek, Kamila Tabaka

W dniach 2–6 czerwca 2025 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się 10ta edycja międzynarodowych i interdyscyplinarnych studenckich tygodniowych warsztatów urbanistycznych. Tegoroczny temat stawiał studentom bardzo ambitne zadanie wypracowania strategii miejskiej regeneracji targowisk, jako miejsc lokalnej spójności i pozytywnej dynamiki miejskiej, temat poruszany aktualnie równiez w innych miastach i metropoliach w Polsce i w Europie. Prace studentów nad analizami i propozycjami strategii rozwoju skupiły się na sześciu kluczowych krakowskich placach targowych: Nowy Kleparz, Plac Imbramowski, Plac Nowowiejski, Plac Rydla, Rynek Dębnicki oraz Tandeta, różnych co do ich aktywności i co do zasięgu ich oddziaływania w skali miasta i regionu. W wydarzeniu wzięli udział studenci oraz kadra badawczo-dydaktyczna z trzech uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Rzeszowskiej oraz Université Grenoble Alpes. Warsztaty zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).

Od lat koordynatorkami międzynarodowych warsztatów organizowanych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie są dr inż. arch. Dorota Jopek i dr inż. arch. kraj. Laura Kochel reprezentujące Katedrę Gospodarki Przestrzennej, a także dr Piotr Węgrzynowicz z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz dr Kamila Tabaka z Instytutu Urbanistyki i Geografii Alpejskiej Université Grenoble Alpes. Współorganizatorami były również dr hab. inż. arch. Anna Martyka z Katedry Architektury i Dziedzictwa Kulturowego Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Dominika Karwoth-Zielińska z Katedry Studiów Politycznych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Cele warsztatów

  • Zwrócenie uwagi studentów na konieczność uwzględniania aspektów społecznych w procesach projektowania przestrzeni oraz na potrzebę kształtowania miejsc aktywności lokalnej w strukturze miasta.
  • Włączenie prac studenckich w aktualny kontekst polityki miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działań rewitalizacyjnych, wspierania wspólnot lokalnych oraz przedsiębiorczości w poszczególnych dzielnicach Krakowa.
  • Wymiana doświadczeń naukowych, dydaktycznych i kulturowych poprzez wspólną pracę w międzynarodowych i interdyscyplinarnych zespołach projektowych.
  • Wypracowanie programowych i przestrzennych koncepcji rozwoju wybranych targowisk, których efektem będzie typologia tych przestrzeni, służąca jako narzędzie definiowania miejskiej polityki pro-targowej.
  • Zbadanie potencjału przestrzennego miasta w kontekście jego „soft power”, czyli możliwości budowania pozycji i wpływu miasta w regionie poprzez zrównoważoną politykę przestrzenną i współpracę międzynarodową.

Zakres warsztatów

Pierwszy etap prac obejmował analizę stanu istniejącego: inwentaryzację zasobów przestrzenno-funkcjonalnych wybranych targowisk, analizę ich powiązań w skali dzielnicy i miasta oraz identyfikację kluczowych problemów i potencjałów rozwojowych. Studenci przeprowadzili również sondażowe wywiady z użytkownikami targowisk – zarówno z klientami, zarządcami jak i sprzedawcami. Efektem tego etapu było sformułowanie wyzwań oraz wskazanie potencjału każdego z placów targowych jako przestrzeni mogących wspierać budowanie kulturowej tożsamości Krakowa, zarówno na arenie lokalnej jaki i międzynarodowej (potencjał turystyczny).

Druga część pracy warsztatowej była już konkretną, projektową odpowiedzią na zdiagnozowane problemy, poprzez propozycje scenariuszy rozwoju i modernizacji analizowanych przestrzeni. Opracowano koncepcje programowo-przestrzenne przedstawiające zestaw działań rewitalizacyjnych dotyczących organizacji, aktywizacji społeczno-gospodarczej, promocji lokalnej tożsamości, modernizacji przestrzeni biorącej pod uwagę wykorzystanie energii i wody (deszczowej) oraz potrzeby zmiejszenia negatywnych czynników zewnętrznych (hałas, ruch pojazdów, ekstremalne temperatury, itd). Studenci przedstawili wnioski podsumowujące zaproponowane ustalenia oraz rekomendacje strategiczne.

Przebieg warsztatów

Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek uroczystą inauguracją oraz prezentacją obszarów objętych analizą i założeń merytorycznych projektu. Następnie uczestnicy udali się w teren, by przeprowadzić wywiady z użytkownikami targowisk oraz wykonać inwentaryzację przestrzenną i funkcjonalną.

Wtorek upłynął na pracy badawczej w zespołach projektowych, urozmaiconej inspirującym wykładem Pauliny Nagel – koordynatorki ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym z Akademii Śląskiej, specjalizującej się w badaniach nad targowiskami śląskimi.

Środę i czwartek poświęcono intensywnej pracy koncepcyjnej w zespołach roboczych, nadzorowanej przez tutorów. Etapy projektowe były systematycznie prezentowane i konsultowane.

Piątek był dniem finalizacji projektów oraz prezentacji końcowych, które odbyły się z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa z Referatu Rewitalizacji Miasta i Regeneracji Targowisk oraz Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. W wydarzeniu uczestniczył także ekspert ds. planowania przestrzennego z Towarzystwa Urbanistów Polskich, ekspertka tematu tagowisk i wykładowczyni Akademii Śląskiej, oraz pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego realizujący projekt SURFIT (Scaling Urban Regenerative Food System in Transition), który nawiązuje do tematyki warsztatów.

Ważnym aspektem warsztatów były wydarzenia o charakterze integracyjnym, takie jak wspólne spotkanie „Welcome & Shared International Apéritif” w poniedziałek oraz ognisko integracyjne w środowy wieczór. Umożliwiły one budowanie relacji między uczestnikami i stworzenie przyjaznej, otwartej atmosfery współpracy.

Efekty

Kompleksowe propozycje projektowe i strategiczne są głównym efektem tej warsztatowej pracy studentów, skumulowanej w tak krótkim i intensywnym czasie. A co szczególnie interesujące – proponowane elementy dały również inspirację co do dalszych dialogów jakie mogą zostać wykorzystane przez władze miejskie z użytkownikami krakowskich targowisk. Warsztaty miały zatem realną wartość aplikacyjną i stanowiły przykład skutecznej współpracy nauki i dydaktyki wraz z realizacją polityki przestrzennej miasta. Pomimo ograniczonego czasu, uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, a efekty ich prac cechują się wysokim poziomem merytorycznym, konkretnymi rozwiązaniami oraz inspirującą strategią działań krótko- i długoterminowych, zarówno miękkich, jak i twardych.