Ułatwienia dostępu
Katedra Gospodarki Przestrzennej
Katedra Gospodarki Przestrzennej powstała po reorganizacji struktur uczelni w 2019 r. i została wyodrębniona z Katedry Gospodarki Regionalnej. Obecnie, Katedra funkcjonuje w ramach Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich, która przyporządkowana jest do Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej. Kierownikiem Katedry Gospodarki Przestrzennej jest prof. dr hab. Piotr Lityński pełniący równocześnie funkcję Dziekana Kolegium GAP w kadencji 2024-2028.
Struktura etatowej kadry liczy 10 os., na którą składa się trzech profesorów oraz siedmiu doktorów. Kadra ma interdyscyplinarny profil zawodowy wyróżniając inżynierów, inżynierów środowiska, architektów, ekonomistów i doktorów nauk społecznych. Z Katedrą związani są również pozaetatowi pracownicy naukowi i są to zarówno inżynierowie jak i ekonomiści.
Zainteresowania naukowo-badawcze pracowników Katedry oscylują wokół wielu dziedzin i dyscyplin związanych z gospodarką przestrzenna. Obejmuje to problematykę polityki regionalnej, ekonomicznych aspektów gospodarowania przestrzenią miast i regionów, zarządzania rozwojem jednostek terytorialnych, rozwoju miast i polityki miejskiej, projektowania urbanistycznego, architektury krajobrazu, zagospodarowania infrastrukturalnego i inżynierii środowiska.
Pracownicy Katedry zaangażowani są w liczne badania naukowe – w Katedrze realizowany jest m.in. grant finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (Mechanizmy finansowe w gospodarce wynikające ze zjawiska urban sprawl). Ponadto, na zamówienie ministerstw, województw i innych jednostek samorządu terytorialnego pracownicy Katedry wykonują ekspertyzy i projekty związane z ich kompetencjami i zainteresowaniami naukowymi.
Dwaj pracownicy Katedry są członkami Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN: prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz (emerytowany) i prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Noworól. Ponadto w pracach komitetów KPZK PAN uczestniczą prof. UEK dr hab. Piotr Lityński i dr Artur Hołuj. Prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Noworól jest też członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej funkcjonującej przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Równocześnie trzy osoby z Katedry są członkami Towarzystwa Urbanistów Polskich – dr inż. arch. kraj. Laura Kochel, dr inż. arch. Dorota Jopek oraz dr inż. arch. Agnieszka Włoch-Szymla. Ponadto dr inż. arch. kraj. Laura Kochel pełniła rolę eksperta przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Zespole do spraw reformy systemu planowania przestrzennego. Wspomniane architektki są członkami: Stowarzyszenia Architektów Polskich – dr inż. arch. Agnieszka Włoch-Szymla, Małopolskiej Izby Architektów – dr inż. arch. Dorota Jopek oraz Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu i Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu – dr inż. arch. kraj. Laura Kochel.
Gospodarka przestrzenna jako specjalność naukowa wykształciła się stosunkowo niedawno, lecz jej korzenie sięgają lat 40. XX w. Podstawą jej rozwoju była przede wszystkim istniejąca wiedza empiryczna i uogólnienia teoretyczne wypracowane głównie przez geografię, ekonomię, regionalistykę, socjologię, planowanie przestrzenne i urbanistykę. Na mocy Rozporządzenia szkół wyższych i nauki z 1951 roku w sprawie zmian organizacyjnych w wyższych szkołach ekonomicznych powołano w ówczesnej Wyższej Szkole Ekonomicznej Katedrę Planowania Gospodarki Narodowej, a w jej ramach powstał Zakład Gospodarki Regionalnej. W roku 1958 Katedra zmieniła swoją nazwę na Katedrę Planowania i Ekonomiki Regionu, a następnie została przekształcona w Instytut Planowania i Ekonomiki Regionu. Jego dyrektorem został Prof. dr hab. Stanisław Wacławowicz, a następnie Prof. dr hab. Antoni Fajferek. Po ponad dwudziestoletnim okresie istnienia Instytutu Planowania i Ekonomiki Regionu w wyniku zmian organizacyjnych w Uczelni, w 1992 roku utworzono Katedrę Polityki Ekonomicznej i Gospodarki Regionalnej, którą kierował Prof. dr hab. Antoni Fajferek.
W 1993 roku doszło do podziału jednostki na dwie katedry, tj. Katedrę Gospodarki Regionalnej oraz Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju. Kierownikiem Katedry Gospodarki Regionalnej został Prof. dr hab. Zygmunt Szymla, który pełnił swoją funkcję przez 17 lat. W latach 2010-2019 funkcję kierownika Katedry objął Prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz.
Wspominany wcześniej Zakład Geografii Ekonomicznej od 1969 r. funkcjonował w strukturach Instytutu Planowania i Ekonomiki Regionu, a następnie obydwu Katedr. Do 2019 r. w Katedrze Gospodarki Regionalnej działały ponadto: Zakład Ekonomiki Regionu i Inżynierii Przestrzennej oraz Zakład Gospodarki Miejskiej).
Obecnie, po zmianie struktury Uczelni w 2019 r., badania naukowe w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej prowadzone są głównie w jednostkach wchodzących w skład Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Studiów miejskich w katedrach: Geografii Społeczno-Ekonomicznej oraz Gospodarki Przestrzennej (powstałych z istniejącej wcześniej Katedry Gospodarki Regionalnej), a także w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej.
Zainteresowania naukowo-badawcze pracowników z zakresu gospodarki przestrzennej początkowo oscylowały głównie wokół problematyki polityki ekonomicznej, polityki regionalnej, planowania regionalnego przemysłu, w tym problematyki rozmieszczenia przemysłu, pomiarów uprzemysłowienia, zmian w przestrzenno-gałęziowych strukturach przemysłu. Z czasem zakres przedmiotowy gospodarki przestrzennej ulegał zmianom i zainteresowania pracowników skupiły się w większym stopniu na ogólnych kwestiach gospodarki regionalnej i lokalnej. Głównymi obszarami aktywności naukowo-badawczej pracowników Katedry były m.in:
Wśród wybitnych profesorów wcześniejszego okresu należy wymienić: Prof. Stanisława Wacławowicza, prof. Jerzego Kruczałę, prof. Juliana Rejducha, prof. Antoniego Fajferka. Prof. S. Wacławowicz zajmował się przede wszystkim regionalnymi aspektami produkcji rolnej, o czym świadczy m. in. Jego praca habilitacyjna pt. „Związki międzydziałowejprodukcji rolnej w regionie krakowskim”. Prof. A. Fajferek swoje zainteresowania koncentrował wokół problematyki ekonomiki przemysłu w ujęciu przestrzennym, a zwłaszcza regionalnym. Jego podstawową pracą była pozycja „Region ekonomiczny oraz metody analizy regionalnej„, opublikowanej w 1964, która stanowi nadal fundamentalną pozycję w literaturze dotyczącej tematyki regionalnej. Prof. J. Kruczała i J. Rejduch byli nie tylko teoretykami, ale także praktykami i wybitnymi specjalistami w dziedzinie planowania regionalnego. Prof. J. Kruczała był współtwórcą jedynego opracowanego po II wojnie światowej i niestety nie zatwierdzonego planu regionalnego regionu krakowskiego do 1990 r., opracowanego w 1975 r. Prof. J. Rejduch znawca problemów regionalnych i specjalista w zakresie planowania rozwoju regionalnego. Był współtwórcą jedynego planu, tj. planu makroregionalnego Makroregionu Południowo-Wschodniego, zatwierdzonego w 1976 r. Istotne fragmenty tego planu zostały opublikowane w pozycji Profesora Polska południowo-wschodnia. Społeczeństwo – przestrzeń – gospodarka.
Młodsze pokolenie pracujące już w Akademii Ekonomicznej w Krakowie,
stanowią wychowankowie głównie Prof. S. Wacławowicza, i Prof. A.Fajferka, prof. Zygmunta Szymli, prof. Anny Harańczyk. prof. Tadeusza Kudłacza.
Prof. Z. Szymla (obecnie pracownik emerytowany) swoje zainteresowania koncentruje na regionalnym zróżnicowaniu przemysłu, co zawarł w swojej pracy habilitacyjnej pt. Problemy rozwoju przestrzennych struktur przemysłowych. Zajmuje się też szerzej polityką regionalną, czego dowodem jest jego opracowanie pt. Determinanty rozwoju regionalnego. Prof. A. Harańczyk była wybitnym specjalistą w zakresie problematyki miejskiej, rozwoju lokalnego i regionalnego. Niemal całość Jej bogatego dorobku naukowo-badawczego dotyczy rozwoju miast i regionów, działalności samorządu terytorialnego. Jej praca habilitacyjna dotyczyła Rozwoju społeczno-gospodarczego miast polskich.
Prof. T. Kudłacz, specjalizuje się we wdrażaniu metod ilościowych w studiach regionalnych i regionalizacji ekonomicznej. Przykładem jest Jego praca habilitacyjna pt. Funkcjonalno-przestrzenne struktury mikroregionalne z 1990 r. oraz inne opracowanie pt. Programowanie rozwoju regionalnego z 1999.
Badania z zakresu gospodarki przestrzennej prowadzone były również przez inne osoby, które po likwidacji Instytutu Planowania i Ekonomiki Regionu, podjęły pracę w innych katedrach Uczelni i kontynuują badania w ramach innych dyscyplin naukowych (m.in. prof. I. Pietrzyk, prof. A. Prusek, prof. K. Zieliński). Wśród innych osób pracujących na Uczelni, wychowanków spoza Instytut Planowania i Ekonomiki Regionu należy wymienić m. in.: prof. dr hab. A. Karwińską, prof. dr hab. A. Szromnika czy prof. dr hab. A. Sokołowkiego.
Badania naukowe w zakresie dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna stanowią kontynuację tradycji badań pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i zmierzenie się ze współczesnymi wyzwaniami dyscypliny.
***
Aktualna orientacja badawcza Katedry wiąże się z badaniami zjawisk występujących w miastach i ich obszarach funkcjonalnych oraz z zarządzaniem rozwojem terytorialnym, w różnych skalach przestrzennych. Wyraża się to w pracach naukowych i eksperckich z takich zakresów tematycznych, jak: systemy zarządzania rozwojem, kształtowanie środowiska miejskiego, regeneracja miejska czy rewitalizacja obszarów zdegradowanych. O orientacji tej świadczą sylwetki badawcze pracowników Katedry.
Na stronach internetowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są stosowane pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.