Ułatwienia dostępu

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich jest jednostką utworzoną w Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK, realizującą zadania podstawowe w celu prowadzenia działalności dydaktycznej związanej z dyscypliną geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

W skład Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich wchodzą następujące Katedry:

  1. Katedra Gospodarki Przestrzennej
  2. Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej
  3. Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej

Cele strategiczne Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich w kadencji 2024-2028

  1. Wzmocnienie kadrowe Instytutu, w szczególności w zakresie dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
  2. Szczególne wspieranie osób wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi i/lub dydaktycznymi, zdeterminowanych do osiągnięcia awansu zawodowego (zarówno na ścieżce badawczej, jak i dydaktycznej), w szczególności starających się o status samodzielnego pracownika naukowego czy tytuł profesora, zwłaszcza w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
  3. Podtrzymanie i dalszy rozwój wszelkich zajęć terenowych (w ramach seminariów, ćwiczeń, warsztatów, zajęć projektowych czy konwersatoriów) i laboratoryjnych jako jednej z wiodących cech kierunków studiów prowadzonych w Instytucie, w szczególności kierunku Gospodarka Przestrzenna.
  4. Uzyskanie stabilnej decyzji (na poziomie zarządzenia Rektora UEK) dotyczącej liczebności grup ćwiczeniowych (projektowych i terenowych) na kierunku Gospodarka Przestrzenna na poziomie 15-18 osób.
  5. Wypracowanie modelu harmonijnej współpracy między katedrami Instytutu, w tym dążenie do balansu godzinowego na polu dydaktyki oraz wspierania inicjatyw integracyjnych.
  6. Wypracowanie w porozumieniu z dyrekcją Biblioteki UEK stabilnego modelu funkcjonowania biblioteki Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej / UNESCO Chair for Heritage and Urban Studies, zapewniającego jej dalszą egzystencję i rozwój, z możliwością swobodnego korzystania z jej zasobów zarówno przez pracowników Katedry i Instytutu, jak i studentów UEK, w szczególności kierunków prowadzonych w obrębie Instytutu.
  7. Wpieranie podnoszenia kompetencji dydaktycznych pracowników Instytutu, w tym w szczególności wychodzenie naprzeciw inicjatywom zgłaszanych przez samych pracowników.
  8. Wspieranie mobilności, wymiany i współpracy międzynarodowej kadry Instytutu.
  9. Wzmocnienie pozycji UNESCO Chair for Heritage and Urban Studies, w tym ustanowienie jej specjalnego przedstawiciela.
  10. Wspieranie działalności i rozwoju studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, w tym podejmowanie starań mających na celu organizację krajowych i zagranicznych wyjazdów studenckich poszerzających horyzonty studentów i kadry Instytutu.
  11. Podejmowanie działań mających na celu sformalizowanie (w razie zachodzenia istotnych przesłanek) współpracy z podmiotami zewnętrznymi istotnymi dla działania i rozwoju istniejących w ramach Instytutu kierunków studiów.
  12. Sukcesywna rozbudowa strony internetowej Instytutu, w tym stworzenie instytutowego kalendarium wydarzeń (wstecz i opracowywanego na bieżąco), publikowanego sukcesywnie w Internecie (każdorazowo po zakończeniu kolejnego roku akademickiego).

Instytut prowadzi następujące kierunki studiów:

I stopnia

  • Gospodarka przestrzenna
  • Studia miejskie

 

II stopnia

  • Gospodarka przestrzenna